logo activity szkoła pływania Kasia Hutny
Warszawa mało znana - Activity

Warszawa mało znana

12.09.2013

Warszawa mało znana

Polecamy malowniczą ścieżkę nad Wisłą po praskiej stronie Warszawy. Na bieganie i rower. Przetestowali ją Ania z Januszem. Ania opisuje wrażenia.

Pewien wrześniowy poranek poświęciliśmy z Januszem eksploracji prawego brzegu Wisły. Rezultaty przerosły moje oczekiwania.

Niby w środku miasta, a jakby w kompletnej głuszy

Ruszyliśmy z Rynku Nowego Miasta wzdłuż Wisły do mostu Północnego (ok. 7 km), którym przejechaliśmy na praską stronę miasta. Następnie skręciliśmy w prawo w Modlińską, którą dojechaliśmy do Auchan. To był najmniej ciekawy fragment trasy, biegnący blisko ulicy, dobrze, że tylko ok. 3 km. Na wysokości Auchan zjechaliśmy z Modlińskiej w prawo, za Strażą Pożarną, przy torze dla modeli zdalnie sterowanych. Potem skręciliśmy w lewo i przejechaliśmy pod mostem Grota. Tu zaczęła się najładniejsza część trasy, dzika ścieżka oznakowana co 100 m, z pięknymi widokami na lewy brzeg Wisły.

Na wysokości mostu Gdańskiego ścieżka stała się mniej dzika, ale wciąż bardzo fajna. Dojechaliśmy nią aż do pomnika Sapera, gdzie z niej zjechaliśmy. Wiaduktem przejechaliśmy nad Kanałem Praskim do mostu Świętokrzyskiego. A dalej to znajome wszystkim tereny - Tamką w górę i Krakowskim Przedmieściem do domu.

Ścieżka nad Wisłą ciągnie się od Mostu Grota do Trasy Łazienkowskiej

Ścieżka nad Wisłą ciągnie się aż do Trasy Łazienkowskiej, przy czym przy Kanale Praskim trzeba i tak z niej zjechać, przejechać wiaduktem (jego prawą stroną, bliżej Wisły) nad Kanałem i znów zjechać na ścieżkę z drugiej strony Kanału. Łatwo się tu zgubić, więc trzeba uważać, bo to obejście/objazd Kanału nie jest jednoznaczny.

Przejechaliśmy w 2 godziny, z postojami na podziwianie widoków, ok. 24 km, więc tempo wolne, ale za to jaka frajda. Dla rowerzystów całość do powtórzenia bez problemu, dla biegaczy na dłuższe wybieganie - też jak najbardziej.

Krótsza alternatywa

Krótszą alternatywą jest pokonanie Wisły mostem Gdańskim i wbiegnięcie na ścieżkę na wysokości północnego wejścia do ZOO. Tu trzeba uważać, bo nie przewidziano pod mostem Gdańskim przejścia dla pieszych na stronę Wisły. Biegniemy więc do przejścia dla pieszych prowadzącego do północnego wejścia do ZOO, następnie przejściem przez Wybrzeże Helskie i wracamy ok. 50 m w stronę mostu, skręcając za dwoma dużymi bilbordami na wiślaną ścieżkę. Stąd można albo biec w lewo do Trasy Łazienkowskiej albo w prawo do Grota.

Nie polecam samotnej wyprawy bo trochę straszno, z dala od ludzi i prawie pusto.

Ścieżkę eksplorowali Ania i Janusz.

Przydatne linki:

1. Opis trasy, mapa

2. Inny opis trasy, mapa

3. Bardzo ciekawy film

4. Jazda na orientację i wzdłuż trasy drewniane słupki ponumerowane jak na mapce

comments powered by Disqus